Otthon Környezet és tudományTechnológia és innováció Ezek a hazugok leggyakrabban használt szavai az mesterséges intelligencia szerint

Ezek a hazugok leggyakrabban használt szavai az mesterséges intelligencia szerint

által Julia
Ezek a hazugok leggyakrabban használt szavai az mesterséges intelligencia szerint

Kíváncsi vagy, hogyan lehet felismerni egy hazugot a szavai alapján? Az hazugok által használt szavak elemzése izgalmas terület, különösen most, amikor a mesterséges intelligencia (MI) is bekapcsolódott a kutatásba. Régen a hazugság felderítése a nonverbális jelekre, például idegességre vagy testbeszédre támaszkodott, de ma már az MI új lehetőségeket kínál. Számos cikk terjed az interneten, amelyek azt állítják, hogy az MI képes azonosítani a hazugok kedvenc kifejezéseit, de mennyire megbízhatóak ezek az állítások? Ebben a cikkben feltárjuk, mely szavakat használnak gyakran a hazugok az MI szerint, mit mond a tudomány, és vajon tényleg képes-e egy algoritmus lebuktatni a hazugságot. Olvass tovább, és fedezd fel, hogyan működik ez a lenyűgöző terület!

Milyen szavakat használnak a hazugok?

Az interneten terjedő cikkek szerint az MI öt típusú szót azonosított, amelyek gyakran bukkannak fel a hazugok beszédében. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a szavak önmagukban nem bizonyítják a hazugságot, csupán gyanús mintázatok részei lehetnek:

  • Abszolút kifejezések: Olyan szavak, mint „soha” vagy „mindig”. Az MI szerint a hazugok hajlamosak fekete-fehérben látni a világot, kerülve a szürke árnyalatokat.
  • Bevezető szavak: Például „őszintén” vagy „tényleg”, amelyekkel a hazugok próbálják hitelesebbé tenni állításaikat. Ez a „kérés nélküli mentegetőzés” esete, amely gyanút kelthet.
  • Bizonytalanságot sugalló szavak: A „talán”, „gondolom” vagy „lehet” kifejezések csökkentik az állítás bizonyosságát, így a hazugok elkerülhetik a konkrétumokat.
  • Ambiguitás: A „de” szó gyakori használata bizonytalanságot vagy ellentmondást sugallhat.
  • Vágnak, általános kifejezések: Például „ez” vagy „ilyen helyzet” használata részletek megadása helyett, hogy elkerüljék a konkrét állításokat.

Bár ezek a mintázatok érdekesek, az ilyen cikkek gyakran nem nevezik meg forrásaikat, így nehéz komolyan venni őket. Nézzük meg, mit mond a tudomány!

Ezek a hazugok leggyakrabban használt szavai az mesterséges intelligencia szerint

Mit mutat a tudományos kutatás?

A tudományos vizsgálatok alátámasztják, hogy a hazugok nyelve eltérhet az igazmondókétól, és az MI segíthet ezeknek a mintázatoknak a felismerésében. Például egy 2018-as amerikai tanulmány gépi tanulást használt, hogy azonosítsa a hazugok szóhasználatát állásinterjúkon. Az eredmények szerint a hazugok gyakran használnak vág kifejezéseket, túl sok indoklást és negatív megfogalmazásokat. Egy 2003-as texasi kutatás szintén megállapította, hogy a hazugok nyelve tele van negatív fordulatokkal, és ritkán használnak első személyű névmásokat, például „én”. Ez a tendencia az elmúlt két évtizedben több tanulmányban is megjelent.

Egy 2015-ös nemzetközi kutatás szerint a hazugok ritkán hivatkoznak érzékszervi észlelésekre (például „láttam” vagy „hallottam”) vagy kognitív folyamatokra (például „emlékszem”). Ehelyett a hazugok nyelve gyakran tele van mentegetőzésekkel, homályos utalásokkal és a részletek kerülésével. Ezek az eredmények összhangban vannak az MI-alapú elemzésekkel, de a tudomány óvatosabb: a hazugság felismerése nem egyszerű, és a kontextus kulcsfontosságú.

Mire képes a mesterséges intelligencia?

Annak tesztelésére, hogy az MI valóban képes-e felismerni a hazugok által használt szavakat, valós üzeneteket elemeztünk egy MI eszközzel. Öt különböző WhatsApp-üzenetet vizsgáltunk, amelyek közül néhány igaz, mások hamisak voltak. Íme az eredmények röviden:

  1. Üzenet: Egy ékszermárkáról szóló szöveg, amelyben a „de” szót és hírességeket említenek.
    MI elemzése: A „de” és a „tényleg” szavak gyanúsak lehetnek, de a részletes és spontán nyelvezet miatt valószínűbb, hogy igaz (10-20% hazugság valószínűsége). Helyes, mert az üzenet igaz volt.
  2. Üzenet: Egy születésnapi buli kihagyásáról szóló, drámai történet túl sok étel fogyasztása miatt.
    MI elemzése: A túlzott érzelmek és a hosszú indoklás gyanús, de nem egyértelmű (40-60% hazugság valószínűsége). Helyes, mert az üzenet hamis volt.
  3. Üzenet: Egy hétköznapi munkanapi rutin leírása részletesen.
    MI elemzése: A konkrét részletek, időrendi sorrend és semleges hangnem miatt nagyon valószínű, hogy igaz (5-10% hazugság valószínűsége). Helyes, mert az üzenet igaz volt.
  4. Üzenet: Egy vegán éttermi élmény leírása, ahol a fizetésnél hibáztak.
    MI elemzése: Az időbeli bizonytalanság és a kedvező kimenetel enyhén gyanús, de a természetes nyelvezet miatt valószínűleg igaz (10-20% hazugság valószínűsége). Helyes, mert az üzenet igaz volt.
  5. Üzenet: Egy érzelmes panasz egy baráti vitáról, amely részletes és indulatos.
    MI elemzése: Az érzelmi töltet és a természetes ellentmondások miatt nagyon valószínű, hogy igaz (5-10% hazugság valószínűsége). Hibás, mert az üzenet hamis volt.

Az MI négyből ötször helyesen ítélte meg az üzenetek hitelességét, de az utolsó esetben tévedett, ami azt mutatja, hogy nem tévedhetetlen.

Ezek a hazugok leggyakrabban használt szavai az mesterséges intelligencia szerint

Hogyan használhatod ezt a tudást?

Az hazugok által használt szavak felismerése hasznos lehet, de nem elég önmagában a hazugság bizonyításához. Íme néhány tipp, hogy éberebb legyél:

  • Figyelj a részletekre: A hazugok gyakran kerülik a konkrétumokat, és homályos utalásokat használnak.
  • Keresd a negatív nyelvezetet: A túl sok negatív fordulat vagy mentegetőzés gyanús lehet.
  • Értékeld a kontextust: Egy szó vagy kifejezés önmagában nem árulkodik hazugságról; mindig vedd figyelembe az egész beszélgetést.

Légy óvatos, de ne bízz vakon az MI-ben!

Az hazugok által használt szavak elemzése izgalmas lehetőséget kínál, de az MI sem tökéletes. Bár képes azonosítani gyanús nyelvi mintázatokat, mint a homályosság vagy a túlzott indoklás, a hazugság felismerése továbbra is összetett feladat, amely emberi megérzést és kontextust igényel. Használd az MI-t eszközként, de mindig hallgass a megérzéseidre is, amikor egy beszélgetés hitelességét értékeled. Kezdj el figyelni a körülötted lévő szavakra, és légy résen a hazugságok finom jelei iránt!

Hozzászólás írása