Szeptemberben és novemberben is hangsúlyos téma a férfiak egészségének védelme, a prosztata betegségei.
A téma kapcsán Dr. Erdei Ottilia szakgyógyszerészt kerestük meg kérdéseinkkel.
- Minek köszönhető ez a kitűntető figyelem?
- A prosztata egy gesztenye méretű mirigy (dülmirigy), amely a húgycsövet átölelve a hólyag alatt helyezkedik el. Szerepe van a nemzőképességben és a vizeletürítést is befolyásolja, így multifunkcionalitása révén fontos szerepet tölt be a férfiak életében.
- Miért két hónapban is téma?
- Szeptember tizenötödikét az Európai Urológus Társaság javaslatára nevezték ki a prosztatarák napjának. Oka, hogy a férfiak körében a prosztatarák a negyedik leggyakrabban diagnosztizált betegség. A probléma súlyosságát és jelentőségét is mutatja, hogy világnap van a témában. A Movember (ami egy mozaikszó) ötlete pedig 2004-ben vált hivatalosan is mozgalommá és indult útjára egy Alapítvány támogatásával Ausztráliából. Magyarországon 2009 óta része a prevenciós kampányoknak a tudatos prosztatavédelem hónapja. Eredetileg ebben a hónapban a férfiak a borotva eldobásával és bajusz növesztésével hívják fel a figyelmet a férfiakat érintő komolyan veendő problémákra, mint például a prosztatával kapcsolatos betegségekre.
- Milyen problémák jellemzőek a prosztatával kapcsolatban?
- Életkor szerint legkorábban, a 20-as évektől kezdődően jelentkezhet a prosztata gyulladása, amely akut vagy krónikus formában is felléphet. Előbbi lázzal, hidegrázással, gyakori fájdalmas vizeléssel, gáttáji fájdalommal járhat. Ilyenkor azonnali kezelés szükséges, orvoshoz kell fordulni. A krónikus, elhúzódó forma terápiája betegtől és urológusától is türelmet és kitartást igényel. Ezt a megjelenést a mai elnevezések szerint az okok és a kezelések sokféle támadáspontja miatt inkább kismedencei fájdalom szindrómának hívják.
A hormonális változások az urakat sem kímélik, a negyedik X-től kezdve egyre gyakoribb a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának esélye. Igazából az a lényeges, hogy a megnövekedett prosztata okoz-e vizeletürítési panaszokat vagy sem.
Ahhoz képest, hogy Magyarországon is korszerű diagnosztika és terápiák állnak rendelkezésre, még mindig túl nagy számban, évi kb. 1500 esetben felelős a férfiak haláláért a prosztatarák.
- Milyen tünetekre kell figyelni a férfiaknak?
- A prosztata megbetegedéseinek tünetei a dülmirigy elhelyezkedését figyelembe véve jellemzően vizelési panaszokkal indulnak és nem feltétlenül járnak fájdalommal. Fontos tudni, hogy a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH-benignus prostata hyperplasia) és a prosztatarák gyakran hasonló tünetekkel jár, ezért nagyon fontos az elkülönítésük, pontos diagnózisuk. Nagyon nem mindegy, mivel állunk szemben, ezért már a legkisebb tüneteknél is fontos az urológus általi kivizsgálás.
50 felett tünetmentesen sem dőlhetnek hátra az urak, hiszem a prosztatarák veszélye éppen abban rejlik, hogy kezdeti fázisban gyakran tünetmentes, így nem okoz kellemetlenséget. Komoly egyéni felelősség, hogy a hölgyekhez hasonlóan évente az urak is részt vegyenek prosztata szűrésen, tumor marker vizsgálaton. Az időben felismert betegség ma már gyógyítható.
- Mit lehet tenni a prosztata megbetegedésének elkerülése érdekében?
- Megelőzés, szűrés és megfelelő életmód! Ezek a legfontosabb tennivalók.
A rostdús táplálkozás, a dohányzás és alkoholfogyasztás kerülése/korlátozása, a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mind támogatják az egészséget. Az ideális testsúly elérése és megtartása, rendszeres testmozgás beiktatása különösen ülőmunka esetén mindenképpen jótékony hatású. A higiénia betartása is fontos szempont.
- Az emberek ma alig érnek rá orvoshoz menni. Van olyan teszt, kérdőív, ami segíthet a szakorvosnak a diagnózis megállapításában?
- Semmilyen önvizsgálat vagy teszt nem helyettesítheti az orvosi vizsgálatot, de egy kérdőív segíthet objektivizálni az orvos számára a beteg panaszainak milyenségét, erősségét, a terápia eredményességét. Erre fejlesztették ki a beteg állapotát felmérő kérdőíveket, mint pl. az IPSS kérdőívet. Az ebben szereplő kérdésekre adott pontszám számszerűsíthető felvilágosítást ad az orvos számára a fennálló panaszok kiindulási jellegére és a kezelés irányára vonatkozóan.
Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogramja évente 200-nál is több helyszínen méri fel a lakosság egészségügyi állapotát, ahol a központi rizikófelmérési kérdőív része a prosztatabetegségek kockázati teszt. A pontszámok itt a vizeletürítés minősége és mennyisége alapján adnak információt a kockázatra.
- Ön milyen terápiákat javasolna?
- A kezelés meghatározása az orvos kompetenciája. BPH esetében például feltétlenül szükséges hozzá a betegség stádiumának és típusának meghatározása. Széles választékban állnak rendelkezésre szintetikus és növényi alapú gyógyszerek, étrend kiegészítők, de feltétlenül orvos vagy enyhébb esetekben a gyógyszerész tanácsát kérném.
- Hol tájékozódhatnak a prosztatabetegségek jellemzőiről az erre kíváncsiak?
Feltétlenül hiteles forrásból tegyék! Sok téves információ kering a neten, ami csak megzavarja a beteget. Egyre több betegtájékoztató kiadvány található a szakrendelőkben vagy az orvosnál. Az interneten is számos, orvosok, gyógytornászok, pszichiáterek, dietetikusok stb. által felelősen összeállított honlap szolgálja a betegeknek szóló hiteles, szakmai tájékoztatást, mint pl. az alábbi weboldalak:
- Összességében mit ajánl az uraknak?
- Évenkénti, rendszeres urológiai vizsgálatot és egészséges életszemléletet!
Tisztelt Gyógyszerész Asszony! Köszönjük a beszélgetést és a válaszokat. Kellemes Ünnepeket és jó egészséget kívánunk Önnek és családjának.
Dr. Erdei Ottilia elérhetősége a honlap szerkesztőjén keresztül
Az interjút készítette Offenbeckné dr. Sólyi Ilona